Antalya Gezilecek Yerler

Antalya Gezilecek Yerler

Antalya gezilecek yerler; Yaz tatilinizi Türkiye’nin en turistik yerlerinden biri olan Antalya’yı gezilecek yerler ile süslemeye ne dersiniz? Antalya sadece denizi ile öne çıkan bir şehir değil. Bu şehir tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı için birçok kültürel, tarihi ve mekana sahiptir. Bu bölgeleri gezerek Antalya tarihini inceleyebilir ve kendiniz için mükemmel bir tatil geçirebilirsiniz.

Antalya Günübirlik Gezilecek Yerler

Ilıman iklimi seviyorsanız, sıcak havası, geniş kumsalları ve temiz suları ile Antalya sizi bekliyor. Antalya turunuz sırasında karşılaşacağınız birçok doğal güzellik ile size hitap edecek birçok yeri ziyaret etmiş olacaksınız.

Yaz tatiliniz için size en iyi yaz ortamını sunan ve tarihsel olarak sizi büyüleyecek bu şehri yakından tanımak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Şehirde size hitap edecek yerleri öğrenmeye hazır olun. Güzelliği ile sizi etkileyecek şehrin cazibe merkezlerini keşfedin. Şimdi Antalya’nın derinliklerine inme zamanı.

Antalya’nın Büyüleyici Yerlerini Keşfedin

Antalya tatil planınızı kesinleştirdiyseniz, nereleri ziyaret edeceğinizi ve nereye gideceğinizi merak ediyor olmalısınız. Peki sizin için hazırlanan gezilecek yerler listesini incelemeye ne dersiniz? Antalya’nın en önemli noktaları ve bu lokasyonlarda karşılaşacaklarınız hakkında detaylı bilgiler aşağıdaki listede yer almaktadır. Ayrıca bu mekanlarda ilginizi çekebilecek birçok tarihi ve doğal güzellikler hakkında bilgiler bulunmaktadır.

1. Kaleiçi

Antalya Kaleiçin

Antalya’nın tarihi izlerini en iyi şekilde taşıyan bu bölge tarihi evleri ile ön plana çıkmaktadır. Geçmişin mimarisini en iyi şekilde gösteren bu mevkide yığma yığma evler var. Bu evler Kaleiçi’nin karanlık sokaklarında yer almaktadır. O dönemden sonra restore edilen evlerde eğlence mekanları, restoranlar, hediyelik eşya dükkanları bulunuyor. Bu yerleri ziyaret edebileceğiniz gibi, Kaleiçi yakınlarındaki Hadrian Kapısı ve Eski Liman’ı da ziyaret edebilirsiniz.


2. Düden Şelalesi

Düden Şelalesi

Antalya’nın saklı kalmış doğal güzelliklerini keşfetmek isteyenler için Düden Şelalesi mükemmel bir seçim olacaktır. Düden şelalesi, cennet gibi görünümüyle Akdeniz’in masmavi sularını ayağınıza getiriyor. 40 metreden dökülen suyun temizliği ve büyüleyici manzarası ile insanlar fotoğraf çekmek için harika açılar elde ediyor.

Burayı gün batımına doğru incelerseniz manzaranın güzelliğini fark edeceksiniz. Ayrıca Düden Şelalesi’ndeki seyir teraslarında da manzaranın ve huzurun tadını çıkarabilirsiniz.


3. Kurşunlu Şelalesi

Kurşunlu Şelalesi Antalya

Tabiat parkı olarak da bilinen Kurşunlu Şelalesi, doğal güzelliklerin temsili olarak biliniyor. Zengin bitki örtüsü ve doğal güzelliklerle çevrili Kurşunlu Şelalesi’nde tabiat parkını keşfedebilirsiniz. Pek çok ilgi çekici yeri olan bu lokasyonda dilerseniz birçok gezi seçeneğini tercih edebilirsiniz. Deve gezintisi ile çevreyi gezebileceğiniz bu yerde doğa ile iç içe olacaksınız. Ayrıca size özel yürüyüş parkurları ile mükemmel zamanların sizi beklediğinden emin olabilirsiniz. Bu lokasyonda sedir ağaçları ve tarihi su değirmenleri ile büyüleyici manzaraları yakından keşfedeceksiniz.


4. Aspendos Antik Tiyatrosu

Aspendos Antik Tiyatrosu

Aspendos antik tiyatrosu, Romalılar tarafından yapılmış bir yerdir. Bu antik yapı, Akdeniz’in en iyi korunmuş tiyatrosu olarak biliniyor. Tepeye kurulan bu tiyatro alanının 15 ila 20 bin seyirci kapasiteli olduğu biliniyor. Antik çağda kültürel etkinliklerin yapıldığı bu yer, günümüzde muhteşem görünümünü koruyor. Seçeceğiniz bir tur ile rehberler eşliğinde antik tiyatroyu gezebilirsiniz. Antik tiyatronun hikayesini öğrenmek burayı sizin için daha ilginç kılacaktır.


5. Olimpos Antik Kenti

Olimpos Antik Kenti

Tarihi bir bölgeyi deniz keyfiniz ile gezmek istiyorsanız Anti-City of Olympos sizin için en iyi yerlerden biri olacaktır. Bu bölge Bizans ve Roma dönemlerinden beri önemini koruyan bir yerdir. Bu şehirde tiyatrolar, kaya mezarları ve birçok kalıntı bulunmaktadır.

Muhteşem manzarası ile sizi büyüleyecek olan bu yerin akropol kısmını mutlaka ziyaret etmelisiniz. Ayrıca Yanartaş’ın da bu bölgede yer aldığını unutmayın. Efsaneleri ile ünlü Yanartaş’ı inceleyerek tepenin zirvesine çıkın ve ardından plajın keyfini çıkararak bu turu sonlandırabilirsiniz.


6. Alanya Kleopatra Plajı

Alanya Kleopatra Plajı

Alanya’nın en ünlü plajlarından biri olan Kleopatra Plajı, geniş kumsalı ve altın rengi kumu ile gözleri büyülüyor. Berrak denizi ile insanların ilgisini çeken bu yerde güneş ışınlarını ve balıkları çok net görebilirsiniz. Özellikle plaj halka açık ve ücretsiz olduğu için herkesin burayı ziyaret etmesi gerekiyor. Burayı kışın bile denize girebilecek kadar sevecek, kumlara uzanarak yorgunluğunuzu atacak kadar seveceksiniz. Unutmayın ki bu plajda kumlara uzanıp muhteşem gün batımını izleyebilirsiniz.

Gün batımının en güzel göründüğü bu plaja bayılacaksınız.


7. Saklıkent Kayak Merkezi

Saklıkent Kayak Merkezi

Akdeniz’de Beydağlar’da kurulan Kayak Merkezi ile kış tatili için mükemmel yeri keşfetmiş olacaksınız. Geniş bir alana kurulmuş olan bu yerde kayak yapabilir, birçok otelde konaklayabilirsiniz. Aralık ayından Mart ayına kadar süren kar macerasında kayak yapmak için burayı tercih edebilirsiniz. Kış sporlarının en iyi yapıldığı bu yerde size hitap edecek güzellikleri göreceksiniz.


8. Apollon Tapınağı

Apollon Tapınağı

Manavgat’ın yan semtinde bulunan Apollon Tapınağı, bölgenin en dikkat çekici yapılarından biridir ve tarihi MS 150 yılına kadar uzanmaktadır. Adını güzellik, ışık ve sanat tanrısı Apollon’dan alan tapınak, deniz kıyısının biraz girintili bir bölümünde yer alıyor.

Romalıların Roma Barışı dediği bir dönemde inşa edilmiş olup, Korint başlıklı sütunları çok iyi korunmuş ve günümüze kadar sağlam gelmiştir. Daha sonra, Bizans nüfusunun talebi üzerine tapınağın belirli bir kısmı sökülmüştür.

Apollon Tapınağı’na giriş ücretsizdir.


9. Alanya Kalesi

Alanya Kalesi

Alanya Kalesi Gün Doğumu Alanya Kalesi, Antalya’nın Alanya ilçesinde bulunur ve bölgenin en popüler turistik yerlerinden biridir. Dikkat çekici bir şekilde Hellenistik dönemde yapımına başlanan kale denizden 250 metre yükseklikte, 6.5 km uzunluğunda surlarla çevrili ve 140 kuleden oluşuyor. Selçuklular döneminde yapımı tamamlanan kalede, kökenine dair etkenler en iyi şekilde gözlemlenebilmektedir.

Bugünkü yapının yapımına 1221 yılında Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından başlanmıştır. Orta Çağ’da bölgede yaşayan insanların su ihtiyacını karşılamak için yaklaşık 400 sarnıç inşa edilmiştir. Bu sarnıçlardan bazıları günümüzde de aktif olarak kullanılmaktadır.


10. Perge Antik Kenti

Perge Antik Kenti

Perge Antik Kenti Kalıntıları Perge Antik Kenti, Aksu ilçesinde bulunan antik bir Yunan kentidir. Bugün, Antalya’nın 15 km doğusundaki kıyı ovalarında geniş bir antik kalıntı alanı bulunmaktadır. Kentin akropolünün tarihi Tunç Çağı’na kadar uzanıyor.

Perge Antik Kenti’nde 1946 yılından bu yana çok sayıda kazı ve keşif yapılmıştır. Pamfilya’nın en önemli şehirlerinden biri olan Perge, Dueden ve Aksu nehirleri arasında yer almaktadır. Kalıntılar arasında tiyatro, Artemis tapınağı ve iki kilise bulunmaktadır. Artemis tapınağı şehrin hemen dışında yer almaktadır. Ayrıca araştırmalarda hem tanrıçayı hem de kutsal alanını gösteren sikkeler bulunmuştur.

Antalya’da tatil yapmak için etkileyici ve güzel yerler arıyorsanız, listemizdeki birçok yeri sizin için önerdik. Bu mekanlardan size hitap edeni seçip gezi turlarına katılabilirsiniz. Antalya, birçok tarihi ve doğal güzellikleri ile sizi her zaman etkileyecek bir şehirdir.

Ayrıca aşağıdaki Antalya günübirlik tur listesini inceleyerek günübirlik turlara katılabilirsiniz.

Antalya Tur ve Etkinlikler

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir